Кафедра прикладних інформаційниих систем
Факультету інформаційних технологій Київського національного університету імені Тараса Шевченка
![]() |
---|
Кафедра прикладних інформаційних систем заснована у червні місяці 2016 року. На кафедрі працюють висококваліфіковані викладачі, які мають значний педагогічний і практичний комерційний досвід у розробленні та застосуванні сучасних інформаційних технологій. Прикладні системи – це програмні засоби, призначені для розв’язання прикладних задач та орієнтовані на автоматизацію конкретних видів економічної або іншої діяльності.
Прикладні інформаційні системи – це перспективний напрям навчання і діяльності, адже зачіпає питання впровадження інновацій у різні види діяльності. Це трансдисциплінарна наука, що об’єднує різноманітні сектори та напрями діяльності і галузей знань. Прикладні інформаційні системи є тим двигуном, без якого практично неможливо розв’язати задачі прикладних сфер, як-от, ІТ в агросекторі, електроенергетиці, машинобудуванні, фінансах і банківській діяльності тощо. Наприклад, економіка зараз трансформується у цифрову, форма організації праці у мережеву, а підприємства стають віртуальними. Нині неможливо уявити роботу фахівця галузі інформаційних технологій без комп’ютера, мережі, інформаційної системи. Адже практично кожну прикладну задачу виконують за допомогою певних програмних продуктів: 1С, Галактика, Парус, Audit Expert, Risky Project, Master MRP та інші. Студенти впродовж навчання отримують фундаментальні знання у сфері аналітики, розроблення і впровадження застосунків у сфері економіки і фінансів, медицини, освіти, науки тощо.
Кафедра прикладних інформаційних систем здійснює навчання студентів за програмою «Прикладні інформаційні системи» спеціальності 122 «Комп’ютерні науки та інформаційні технології» галузі знань 12 «Інформаційні технології».
Завантажити стандарт зі спеціальності:
Фахівці з прикладних інформаційних систем орієнтовані на використання новітніх інформаційно-комунікаційних технологій для прийняття управлінських рішень у різних прикладних сферах і галузях національної економіки.
Наші викладачі навчать :
-
застосовувати методи та програмні засоби оптимізації для розв’язання прикладних задач;
-
розробляти системи підтримки прийняття рішень;
-
розв’язувати задачі прогнозування і моделювання процесів різних прикладних сфер і здійснювати їх системний аналіз;
-
розробляти бази (сховища) даних або знань, обирати їх системи керування;
-
розробляти математичні модельні рішення складних процесів;
-
розробляти і впроваджувати прикладні інформаційні системи з використанням новітніх ІКТ на основі проектного менеджменту тощо.
Фахівці з прикладних інформаційних систем покликані реалізовувати всі етапи створення програмного забезпечення для замовника: визначення та аналізу вимог замовника, проектування архітектури програмної системи, детального проектування, конструювання, комплексування програмних засобів, їх тестування, інсталяції, підтримання, супроводження, а також сприяти своєчасній заміні/виведенню програмних засобів з експлуатації.
Завдання викладачів кафедри надати студентам професійних компетенцій розроблення прикладного програмного забезпечення та навчити сучасних напрямів, методів і технологій розроблення, впровадження і супроводження прикладного програмного забезпечення, зокрема:
-
розуміння обов’язків різних учасників команди з розроблення прикладного програмного забезпечення: керівник розробки програмного забезпечення, архітектор, програміст, тестувальник, дизайнер, системний аналітик тощо;
-
володіння сучасними стратегіями і технологіями організації розроблення прикладного програмного забезпечення, включаючи системи управління версіями, процеси безперервної інтеграції, стандарти оформлення програмної системи і методи інспекції коду;
-
володіння гнучкими та іншими методологіями розроблення програмних продуктів.
Фахівці з прикладних інформаційних систем отримують знання та навички для розроблення рішень для задоволення потреб різних сфер бізнесу та вирішення практичних задач. Прикладні сфери широко варіюють від освітнього і ділового прикладного програмного забезпечення, аналізу даних до розроблення мобільних та веб-застосунків.
Галузі знань прикладних інформаційних систем
У сфері математичної підготовки:
-
Дискретна математика.
-
Основи математичної логіки.
-
Методи обчислень.
-
Графи та дерева.
-
Теорія ймовірностей.
-
Алгебраїчні структури.
-
Чисельні методи.
-
Методи оптимізації.
-
Дослідження операцій.
-
Математичне моделювання тощо
У сфері програмування:
-
Алгоритми і структури даних.
-
Основи програмування.
-
Об’єктно-орієнтоване програмування.
-
Паралельні та розподілені обчислення тощо.
У сфері технологій і процесів розроблення програмного забезпечення:
-
Методології розроблення та супроводження програмного забезпечення.
-
Аналіз вимог до ПЗ.
-
Проектування архітектури.
-
Розроблення веб-застосунків.
-
Розроблення сервіс-орієнтованих та клієнт-серверних застосунків.
-
Тестування програмного забезпечення.
-
Сучасні методології розробки.
У сфері оброблення даних:
-
Основи сучасних систем керування базами даних.
-
Теорія та проектування баз даних.
-
Системи підтримки прийняття рішень.
-
Організація та обробка електронної інформації
У сфері технічної підготовки:
-
Архітектура, будова та функціонування обчислювальних систем.
-
Основи сучасних операційних систем.
Функційні та посадові обов’язки фахівця у сфері інформаційних технологій (бакалавр)
-
Визначення стратегії реалізації програмних засобів відповідно до вибраної моделі життєвого циклу, сфери застосування, розмірів і складності проекту.
-
Виявлення та аналіз вимог до програмних засобів.
-
Оцінювання вимог за критеріями узгодженості з потребами, здатності до тестування, здійсненності архітектурного проекту системи, функціонування та супроводження.
-
Розроблення специфікацій, сценаріїв взаємодії користувача зі системою та іншими артефактами аналізу вимог до програмних засобів.
-
Взаємодія з правовласниками, замовниками та користувачами системи щодо вимог до програмних засобів.
-
Проектування архітектури програмних засобів.
-
Детальне проектування програмних засобів до рівня програмних блоків і зовнішніх інтерфейсів.
-
Розроблення та налагодження програмного коду на рівні модулів та бази (сховища) даних.
-
Розроблення та налагодження процедур тестування для кожного програмного модуля.
-
Аналіз і оптимізація програмного коду та процедур тестування з використанням відповідних інструментальних засобів.
-
Володіння технологій збирання, оброблення та аналізу вхідних даних, розроблення прикладних застосунків завдяки мовам програмування: Java, C++,C#, PHP, JavaScript, Python, VBA, HTML, XML тощо.
Професійна діяльність випускників пов’язана з індустрією інформаційних технологій та розробленням, упровадженням і супроводженням конкурентоздатного прикладного програмного забезпечення у сферах
-
Економіки. У загальному вигляді інформаційні технології в економіці визначають як сукупність дій над економічною інформацією для прийняття оптимальних ефективних рішень.
-
Видавництва. Для підприємств видавничо-поліграфічної галузі є важливим застосування інформаційних технологій для підвищення ефективності процесів підготовлення та виготовлення поліграфічної продукції, організації документообігу, адміністрування та поширення видань.
-
Юриспруденції. Розробники займаються розробленням і супроводженням спеціальних програм для організації якісної і швидкої роботи юристів, відбулося широке поширення правових довідкових систем. Їх тепер нараховують більше сотні, приміром Ліга Закон.
-
Менеджменту. За допомогою прикладних інформаційних систем збирають і впорядковують дані програмних систем, які забезпечують вироблення рішень на основі автоматизації бізнес-процесів у сфері керування, інформаційні системи менеджменту сприяють більшій оперативності та конкретності менеджерської діяльності, забезпечують своєчасність усіх управлінських розрахунків, контроль за виконанням управлінських рішень і зворотній зв’язок, удосконалення менеджерської діяльності підприємств та підвищення на цій основі ефективності їх роботи.
-
Соціології. Йдеться про застосування методів математичної статистики щодо результатів опитування, побудову модельних рішень соціальних процесів, автоматизацію проведення опитувань.
-
Хімії. Розроблення і супроводження спеціалізованих програм, що моделюють поведінку речовин, які значно допомагають розвивати цю науку.
-
Дизайну. Ця предметна сфера використовує різні графічні програми і редактори, що є частиною інформаційної культури, полегшуючи роботу дизайнерів, сприяючи появі інновацій і нових напрямків стилю у дизайні третього тисячоліття.
-
Туризму. Ця індустрія пристосована для впровадження сучасних інформаційних технологій, тому зазнала значного впливу науково-технічного прогресу. Охоплює інформаційні системи менеджменту, глобальні системи бронювання, мультимедіа, інтегровані комунікаційні мережі для забезпечення діяльності туризму тощо.
-
Медицини. Новітні інформаційні технології все більше використовують у галузі охорони здоров’я, що буває зручним, а часом просто необхідним. Завдяки цьому медицина, в тому числі і нетрадиційна, набуває сьогодні абсолютно нових рис. У багатьох медичних дослідженнях обов’язково використовують комп’ютер і прикладне програмне забезпечення. Цей процес супроводжують суттєвими змінами в медичній теорії та практиці, що пов’язані з внесенням коректив, як на етапі підготовки медичних працівників, так і для медичної практики.
-
Психології. Моделювання розумових і поведінкових процесів допомагає у виявленні та описі багатьох явищ у психології. Сучасні реалії вимагають від спеціалістів у галузі соціально-політичних наук, зокрема психологів, володіння системою практичних навичок щодо основ користування мультимедійними технологіями відображення даних, інформаційно-пошуковими системами, основами комплексного оброблення інформації з використанням мереж, створення електронних систем тестування та анкетування, користування електронними бібліотеками психологічного спрямування та базами нормативних документів, засобами статистичного оброблення та аналізу даних психологічних досліджень, уміння ефективно працювати з електронними документами.
-
Освіти. Процес навчання, особливо дистанційного, обов’язково використовує прикладне програмне забезпечення. В освіті інформатизація відкриває доступ до світових інформаційних ресурсів; зменшує залежність викладання і навчання від місцезнаходження учасників процесу та часових рамок; сприяє вдосконаленню форм і змісту навчального процесу, підвищенню ефективності засвоєння навчального матеріалу та персоніфікації навчання, інтеграції навчальної, дослідницької та виробничої діяльності; значно збільшує обсяги ресурсів, якими студенти можуть користуватися за межами аудиторії; сприяє підвищенню мотивації до навчання та розвитку креативного мислення. Інтерактивність і мультимедійна наочність сприяють кращому поданню і засвоєнню інформації.
Об’єкти професійної діяльності
-
програми, програмні системи й комплекси, їх математичні й алгоритмічні моделі;
-
методи проектування й реалізації прикладних програмних систем;
-
способи супроводження програмних систем у різних сферах;
-
автоматизовані системи оброблення інформації й керування об’єктами тощо.
Вимоги до індивідуальних здібностей
Креативність, допитливість, абстрактне й системне мислення; працьовитість, уважність; акуратність; наполегливість; цілеспрямованість; відповідальність; уміння працювати в команді; незалежність; схильність до інтелектуальних видів діяльності; самонавчання, стратегічне мислення.
Випускник за програмою «Прикладні інформаційні системи» може працювати інженером-програмістом; системним аналітиком; тестувальником, фахівцем із впровадження, налагоджування, супроводження інформаційних систем; системним адміністратором; ІТ-менеджером за такими напрямами:
-
розроблення хмарних рішень і рішень, у т.ч. в електронній комерції;
-
розроблення баз даних;
-
розробка мобільних застосунків;
-
розроблення веб-застосунків;
-
підтримання і супроводження програмних систем;
-
аналітиком тощо.
Перелік дисциплін, які вивчають студенти кафедри прикладних інформаційних систем
-
Обов’язкові навчальні дисципліни
-
Іноземна мова за професійним спрямуванням.
-
Алгебра.
-
Дискретна математика (з використанням інформаційних технологій).
-
Математичний аналіз.
-
Програмування та прикладні інформаційні системи.
-
Інформаційні системи і технології в статистиці.
-
Алгоритми і структури даних.
-
Корпоративні інформаційні системи.
-
Інформаційні системи в обліку та аудиті.
-
Українська та зарубіжна культура.
-
Основи екології.
-
Прикладна статистика (з використанням інформаційних технологій).
-
Оброблення зображень та мультимедіа.
-
Реляційні та постреляційні промислові бази даних.
-
Методи та засоби об’єктно-орієнтованого проектування та програмування.
-
Інформаційні системи у фінансовому і банківському менеджменті.
-
Інформаційні системи і технології на підприємствах.
-
Філософія.
-
Розподілені інформаційно-аналітичні системи.
-
Вибрані розділи трудового права і основ підприємницької діяльності тощо.
-
Дисципліни вибору ВНЗ
-
Прикладне програмне забезпечення.
-
Організація та обробка електронної інформації.
-
Менеджмент проектів програмного забезпечення.
-
Програмне забезпечення інформаційних систем.
-
Архітектура та проектування програмного забезпечення.
-
Системи підтримки прийняття рішень.
-
Машинне навчання.
-
Проектування і програмування сайтів.
-
Технології розроблення веб-сервісів тощо.
-
Дисципліни вільного вибору студента
Спеціалізація 1. Спеціалізація «Інформаційно-комунікаційні технології»
-
Агентні технології.
-
Хмарні технології.
-
Технології розподілених систем та паралельних обчислень.
-
Архітектура обчислювальних систем.
-
Електронний документообіг.
-
Інформаційні системи в управлінні.
-
Офісні і видавничі системи.
-
Предметні та прикладні інформаційні технології.
Спеціалізація 2. «Спеціалізація «Прикладне програмування»
-
Кросплатформне програмування.
-
Організація баз даних і знань.
-
Моделювання бізнес-процесів.
-
Технології промислового розроблення програм.
-
Інформаційні системи і технології.
-
Пакети прикладних програм.
-
Веб технології.
-
Супроводження програмного забезпечення та стандартизація сфери ІКТ.
2. Вибір з переліку (студент обирає 1 дисципліну з кожного переліку)
Перелік № 1
-
Big Data.
-
Інформаційно-пошукові системи.
Перелік № 2
-
Технологія розробки великих програмних систем.
-
Українська мова (за професійним спрямуванням).
Перелік № 3
-
Електронне урядування.
-
Інформаційний менеджмент.
Науково-дослідницька діяльність
До планів наукових досліджень входить:
– фундаментальний напрямок: подальші дослідження розвитку цифрової економіки; ІТ розроблення інформаційних пошукових систем; ІТ створення клієнт-серверних інформаційних систем; ІТ створення сервіс-орієнтованих систем електронної комерції та електронного урядування, дослідження та застосування методів оптимізації в задачах планування, проектування, діагностики, розпізнавання образів; дослідження та реалізація проекційно-ітераційних методів у перевизначених задачах; теорія і практика узагальнених табличних алгебр та її застосування у сучасних інформаційних технологіях зберігання інформації, теорія ймовірностей на алгебраїчних, топологічних і фрактальних структурах тощо.
Прикладний напрямок:
-
розроблення програмного забезпечення підвищення ефективності веб-технологій;
-
розроблення моделей і методів реалізації електронних магазинів;
-
розроблення системи підтримки рішень з управління кіберзахистом інформаційно-комунікаційних систем тощо
Можливі теми дипломних студентських робіт:
-
Розробка веб-орієнтованої інформаційної CRM-системи.
-
Розробка програмного забезпечення для експрес-моніторингу забруднення навколишнього середовища.
-
Розробка автоматизованої системи бюджетування проектів ІТ-компанії.
-
Розробка і моделювання розподіленої системи керування вантажними механізмами.
-
Розробка програмного забезпечення автоматизації складського обліку.
-
Інформаційна система вибору маршруту автотранспортного сполучення.
-
Програмна реалізація оцінки вартості житлових та нежитлових приміщень.
-
Проектування та програмна реалізація системи для складання розкладу занять ВНЗ.
-
Моделювання економічних динамічних систем через диференціальні рівняння або їх системи.
-
Програмна реалізація моделі соціальної мобілізації.
-
Розробка генетичних алгоритмів для розв’язання NP повних задач.
-
Розробка системи підтримки рішень з управління кіберзахистом у корпоративній інформаційній системі.
-
Розробка адаптивної експертної системи з інформаційної безпеки із використанням процедури кластеризації ознак аномалій